+strona główna     +dodaj do ulubionych    +deutsche version Dziś są imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
Jelenia Góra - noclegi, hotele, plan miasta i atrakcje

Szukaj na stronieInfo

»Karkonosze
»Jelenia Góra
»Cieplice
»Jagniątków
»Kalendarz imprez »Galeria


w REGIONIE

Karpacz
www.karkonosze.ig2.pl
Agroturystyka
www.szklarska.ig.pl
Jelenia Góra
Szklarska
www.popracy.pl
www.urlop.info.pl
Bad Flinsberg

online: (3)

Jesteś gościem


Imprezy

Kalendarium imprez Jelenia Góra

Skąd jesteśmy, a dokąd zmierzamy na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.Spotkanie autorskie z Janem
miejsce: MDK "Muflon", ul. Cieplicka 172 w Jeleniej Górze
godziny: 18:00
organizator: MDK "Muflon", Miasto Jelenia Góra
Impreza odbywa się :2018, w miesiąc (u)(ach): Marzec
W dniach : 5
Miejski Dom Kultury „Muflon” zaprasza na spotkanie z Janem Bujakiem, autorem opracowań z serii „Galicjanie i Serbowie” oraz „Polskie parafie
w Bośni w latach 1891–1946”, a także do obejrzenia fragmentów filmów o Bośni „Pamięć o naszych przodkach wyrwana bośniackim borom”.
Jan Bujak urodził się w 1944 roku w NoviMartinac w Bośni. „Galicjanie i Serbowie” to opowieść o niezwykłych losach Polaków, których przeznaczenie rzuciło na ziemię bośniacką, gdzie żyli w latach 1895-1946. Tam zakładali nowe domy, ciężko pracowali, cieszyli się pięknem przyrody i dzielili wspólny los z prawosławnymi Serbami, muzułmańskimi Bośniakami oraz katolikami z innych rejonów Europy. Tęsknili bardzo za rodziną i Ojczyzną, której znaczenia wcześniej nie doceniali. Siłą przetrwania była przekazywana od praojców głęboka wiara w Boga i umiłowanie utęsknionej Ojczyzny – Polski.
Galicjanie i Serbowie – obejmują trzy okresy emigracji Polaków z Galicji do Bośni:Jędrek i Zosia (1887-1919), Wicek i Ania (1919-1940), Antoni
i Aniela (1940-1950), ta ostatnia traktuje o losach Polaków w Bośni w czasie II wojny światowej oraz reemigracji do powojennej Polski na Dolny Śląsk.
Autor dąży do tego, by: „Ocalić od zapomnienia oraz wskazać znaczenie wiary, tradycji i patriotyzmu dla żyjących we współczesnych uwarunkowaniach to impuls, jaki skłonił mnie do napisania tej książki. Przekazuję te informacje w nadziei na większe zainteresowanie czytelników niezwykłymi losami rodaków, jako przyczynek do powstania nowych, doskonalszych opracowań tego tematu”.
 
Bilety: wstęp wolny